Zdravie srdca

Často kladené otázky (FAQ)

Nižšie nájdete odpovede a odkazy na ďalšie informácie o niektorých z najčastejšie kladených otázok o srdci a ochoreniach, ktoré ho ovplyvňujú.

Srdce v každom z nás pracuje 24 hodín denne a počas tohto obdobia bije viac ako 100 000-krát. Kým srdce bije, v skutočnosti pumpuje 23 000 litrov (približne) krvi prepletenej životne dôležitými živinami do každej časti tela a následne odvádza nežiaduci oxid uhličitý a odpadové látky. Táto infraštruktúra poháňaná srdcom sa nazýva „obehový systém“. Samotný orgán je rozdelený na štyri zložky; ľavej a pravej predsiene a komory. Každá časť je oddelená priehradkou a pomáhajú jej štyri srdcové chlopne, ktoré umožňujú potrebný prietok krvi v celom tele.

 

Srdcový infarkt je potenciálne smrteľná udalosť, ktorá je spôsobená prerušením alebo zablokovaním koronárnych artérií, ktoré zásobujú srdcový sval krvou. Najčastejším príznakom je silná bolesť na hrudníku, ktorá sa môže rozšíriť do čeľuste a rúk. Môže to trvať minúty alebo hodiny a zvyčajne sa vyskytuje na ľavej strane tela. Infarkt môže postihnúť ľudí rôznymi spôsobmi; niektorí ľudia budú mať minimálne príznaky, ako je pocit únavy, zmätenosti, úzkosti alebo dokonca vôbec nič. Srdcový infarkt sa častejšie vyskytuje u mužov vo veku 45 rokov a starších a u žien vo veku 55 rokov a viac. Duševne a fyzicky zdravý životný štýl môže znížiť vaše šance na infarkt.

 

 

CPR je skratka pre kardio-pulmonárnu resuscitáciu. Ide o núdzový postup, ktorý je možné vykonať u jednotlivca v prípade, že jeho srdce alebo dýchanie prestane správne fungovať. Ide o jednoduchý postup, ktorý zahŕňa pumpovanie niekoho hrudníka a poskytovanie záchranných vdychov počas čakania na príchod záchrannej služby na miesto. KPR je neoddeliteľnou súčasťou mnohých kurzov prvej pomoci. Je to život zachraňujúca zručnosť, ktorú by sa malo naučiť ovládať čo najviac ľudí.

 

Mŕtvica je spôsobená, keď sa krvi bráni dostať sa do mozgu, a preto tento stav dostal prezývku „mozgový záchvat“. Existujú dva typy mŕtvice: hemoragická a ischemická. Aj keď je to najmenej časté z týchto dvoch, hemoragické mŕtvice majú za následok viac úmrtí. Vyskytujú sa, keď cieva v mozgu praskne alebo vytečie, čo spôsobí, že krv stlačí tkanivo v orgáne. Ischemická cievna mozgová príhoda nastáva, keď je tepna vedúca krv do mozgu zablokovaná nejakým druhom nahromadenia, zvyčajne krvnou zrazeninou. TIA (Transient Ischemic Attack) sa občas označuje ako „mini-mŕtvica“. Dáva vzhľad mŕtvice, akokoľvek sa objaví a trvá počas rovnakého 24-hodinového obdobia. Príznaky mŕtvice zahŕňajú: stratu rovnováhy, reči alebo zraku, intenzívna bolesť hlavy a slabosť alebo znecitlivenie tváre, rúk a nôh na jednej strane tela. Starší muži a pacienti s mŕtvicou v anamnéze sú viac vystavení riziku nákazy týmto ochorením. Prispievajúcim faktorom môže byť aj nezdravý životný štýl.

Krvný tlak je hybnosť, pri ktorej srdce pumpuje krv do celého tela. Meria sa v milimetroch ortuti (mmHG). Udržiavanie optimálnej hladiny krvného tlaku je dôležitým faktorom pre celkový zdravý životný štýl. Vysoký krvný tlak (hypertenzia) súvisí s – srdcovými chorobami a zlyhaním, poškodením obličiek a môže namáhať zrakový nerv, čo môže viesť k zhoršeniu zraku. Nízky krvný tlak (hypotenzia) je často vedľajším účinkom užívania liekov. Symptómy zahŕňajú - točenie hlavy, závraty a mdloby. Hoci vo všeobecnosti nie je taký závažný ako vysoký krvný tlak, môže tiež viesť k zlyhaniu orgánov a šoku.

 

Cholesterol je látka, ktorá sa prenáša v tele. Je tučný a vyrába sa v pečeni. Je nevyhnutnou zložkou pri tvorbe hormónov, vitamínu D a látok, ktoré pomáhajú pri trávení potravy. Existujú dva typy cholesterolu prenášaného v tele lipoproteínmi. Lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL) predstavujú cholesterol, ktorý je „zlý“, pretože odvádza cholesterol z pečene. Lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL) sú viac dobrými chlapmi v príbehu, prenášajú cholesterol do pečene, aby sa rozložil. Vysoké hladiny cholesterolu môžu byť spôsobené nadmernou konzumáciou nasýtených tukov v potravinách živočíšneho pôvodu a genetickou dispozíciou.

Ako zlepšiť zdravie srdca

Nižšie uvádzame niekoľko praktických tipov na zlepšenie zdravia srdca vykonaním niekoľkých jednoduchých zmien životného štýlu, ktoré môžu výrazne zmeniť váš život.

Výhody pravidelného cvičenia sú už dlho zdokumentované; zahŕňajú znížené riziko ochorenia súvisiaceho so srdcom, ako aj zlepšenie duševného zdravia a pohody. Zmienka o dôslednom cvičebnom pláne sa nemusí báť, existuje celý rad možností pre ľudí všetkých vekových kategórií a chutí. Odporúčané množstvo pre dospelých je 150 minút týždenne (to sú o niečo menej ako tri hodiny) mierneho cvičenia, ako je rýchla chôdza. Samozrejme si vyberiete aktivitu, ktorá vám najviac vyhovuje, či už je to hodina telocviku, plávanie, bicyklovanie atď.

 

Dôsledne zdravá strava sa znovu a znovu osvedčuje, že pomáha predchádzať vážnym srdcovým chorobám. Nemusí to znamenať tmavozelený tajomný džús na raňajky, obed a večeru! Len sa uistite, že jete veľa čerstvého ovocia a zeleniny s primeraným množstvom sacharidov a bielkovín. Jednoduché výmeny, ako je výmena vyprážania za grilovanie, môžu znamenať obrovský rozdiel. Plánovač jedál na týždeň dopredu vám tiež pomôže usporiadať sa a zostať na správnej ceste. Nie je to zábavná možnosť, ale konzumácia minimálneho množstva alkoholu a veľa vody je užitočný spôsob, ako mať zdravšiu stravu.

 

Toto je samozrejmé. Fajčenie je nebezpečný zlozvyk, ktorý je priamo spojený s ochorením srdca, rakovinou a CHOCHP (chronická obštrukčná choroba pľúc), ako aj s mnohými ďalšími. Nikotín obsiahnutý v cigaretách je vysoko návyková látka, ktorá môže spôsobiť, že si fajčiari budú myslieť, že sú od nej závislí, a výsledkom sú niekedy nepríjemné abstinenčné príznaky, ktoré sťažujú zbavenie sa tohto zlozvyku. Aj keď je to náročné, prerušenie tohto zvyku vám môže zachrániť život a podstatne ho zlepšiť. Budete mať viac energie, čistejšie pľúca a dýchacie cesty, zuby bez škvŕn, lepšie voňajúci dych, lepšiu chuť... musíme povedať viac?

 

Toto je zložitý zdravotný problém, na ktorý sa treba orientovať. Väčšina ľudí vo všeobecnosti konzumuje viac, ako je odporúčaná denná dávka soli, ktorá je 1500 mg alebo tri štvrtiny čajovej lyžičky. Nie je to najväčšia možnosť na hranie a spôsob, akým sa potraviny vyrábajú, sťažuje riadenie príjmu soli, pretože veľa z toho, čo jeme, obsahuje prekvapivo vysoký obsah soli. Množstvo, ktoré skonzumujete, môžete znížiť tým, že si túto skutočnosť jednoducho uvedomíte a budete pravidelne kontrolovať etikety na potravinách, aby ste sa uistili, že to nepreháňate. Táto akcia spojená s konzistentnými zdravými stravovacími návykmi, ako je uvedené vyššie, bude veľkým krokom k správnemu riadeniu príjmu soli.

 

Stres sa stal súčasťou moderného života a môže mať veľmi nepriaznivý vplyv na zdravie vášho srdca. Bolo dokázané, že pravidelné cvičenie bojuje proti stresu a iným problémom duševného zdravia, ako je depresia a úzkosť. Začlenenie základných praktík všímavosti do vašej rutiny môže tiež pomôcť pri znižovaní úrovne stresu. Ak si vezmete 10 – 20 minút denne na meditáciu, môže vám to pomôcť, ako aj zabezpečiť dostatok spánku a rozhovor s priateľom alebo členom rodiny. Ukázalo sa, že smiech pomáha aj pri zvládaní stresu.

Ako sa v priebehu rokov zmenil náš životný štýl, tak aj naše stravovacie návyky a cvičebné vzorce. To viedlo k zvýšeniu úrovne obezity v západnom svete. Technicky sa za nadváhu považujete, ak máte index telesnej hmotnosti (BMI) 25 alebo vyšší. Váš BMI sa vypočíta vydelením vašej hmotnosti vašou výškou. Schudnúť môžete podľa našich tipov na zdravé stravovanie a cvičenie a samozrejme vám bude vedieť poradiť aj váš praktický lekár.